Division II

 

Casa Grande

Ashley Moffett, 11       

Chloe Hall, 11

best finish: Jacque Taylor 1st II ’09, 2nd II ’07, 3rd II ’08, 5th II ’06

last qualifier: Ashley Moffett 28th III ’10

 

Maria Carrillo, NORTH COAST SECTION CHAMPIONS

Andrea Natoli 9, Lauren Kraus 11, Brynna Thigpen 11, Taylor Graham 12, Kelly Birkland 12, Gretel Petrie 12, Shannon Palladino 9

best finish: Jenny Aldridge 3rd II 2001, 3rd III 1999 & 2000 & 4th 1998

last qualifier: Lauren Kraus 14th III ’10

Team: 2nd II ’04, 3rd III ’06, 3rd III ’08, 4th III ’07, 5th II ’01, 7th II ’05, 15th II ’02, 15th II ’03, 8th III ’00

 

Windsor

Victoria Tomaszewski, 10

Best finish: Laura Rogina 61st III ’05

Last qualifier: Amber Peirsol, 160th II ’10, 66th ’09, 102nd ’08

 

Redwood Empires Top 10 finishers in this division

1st*      Sara Bei, Montgomery              1999 & 2000

1st        Jacque Taylor, Casa Grande   2009, 2nd ’07, 3rd ’08, 5th ’06

2nd      Julie Nacouzi, Montgomery       2009, 46th ’08

3rd*     Jenny Aldridge, Maria Carrillo           2001

4th       Kim Conley, Montgomery                    2001, 6th ’03, 9th, ’02, 29th 2000

4th       Phyliss Blanchard, Rancho C.   2003

7th       Jennie Dempsey, Analy           1988

10th     Amy Robinson, Maria Carrillo  2001, 21st ’02

 

1st*      Montgomery     2000

3rd       Montgomery     2001

3rd       Montgomery     2002

5th*     Maria Carrillo   2001

7th       Maria Carrillo   2005

————————————————————————————————————

Division III

 

Piner

Kyra Johnson, 12

Dezirae Johnson, 12

best finish: Michelle Ferguson 35th I ’88

last qualifier: Naomi Bisagno 57th III ’99

 

Redwood Empires Top 10 finishers in this division

1st        Sara Bei, Montgomery                          1997 & 1998

3rd       Jenny Aldridge, Maria Carrillo  2000, 3rd 1999, 4th 1998

7th       Jonette Vollmer, Fort Bragg     1989, 9th ’88

8th       Sarah Bashel, Montgomery       1998, 48th ’97

8th       Leanne Fogg, Maria Carrillo     2006

9th       Isabel Andrade, Petaluma         2008, 19th ’09

————————————————————————————————————

Division IV

Last rankings had Lane as the 6th individual in the State.

 

El Molino

Nicole Lane, 12, NORTH COAST SECTION CHAMPION

best finish: Brittny Escamilla 3rd IV ’06

last qualifier: Nicole Lane 19th IV ’10, 95th ’09

 

Fort Bragg

Alexandra Sciocchetti,12

best and last qualifier: Jonette Vollmer 7th III 1989, 9th ’88

 

Redwood Empires Top 10 finishers in this division

1st        Sarah Sumpter, Healdsburg      2007, 11th ’06

2nd      Melody Haas, Clear Lake         1993

3rd       Brittny Escamilla, El Molino     2006

8th       Sarah Hallas, Ursuline               1997, 10th ’96, 19th ’95, 29th ’94

8th       Laurel Weil, El Molino            1998

————————————————————————————————————

Division V

 

Sonoma Academy

Katy Lee, 11

Best & last qualifier: Katy Lee 7th V ’10, 33rd V ’09

 

Redwood Empires Top 10 finishers in this division

3rd       Kelly Rogers, Healdsburg         2000

7th       Stephanie Agapoff, Middletown            2001

7th       Katy Lee, Sonoma Academy 2010, 33rd ’09

* also placed in a lower division