Division I

Santa Rosa

Michael Tomasi, 12, NORTH COAST SECTION CHAMPION

Santa Rosa’s best finish: Reesey Byers, 9th II 2009

last qualifier: Team lead by Reesey Byers 9th II ’09

 

Redwood Empires Top 10 finishers in this division

10th     Steve Guerrini, Santa Rosa       1990

————————————————————————————————————

Division II

Ukiah

Paul Holden, 11

best finish: Ryan Mack, 1st II 1998, 6th III 1996, 19th III 1997

last qualifier: Paul Holden 69th II ’10

 

Maria Carrillo

Harrison Luft 11, Colin Metcalfe 10, Austin Rivas 12, Martyn Henderson 12, Colin Bartlett 10, Dante Hay 10, Steve Purugganan

best finish: Steve Laurie, 11th III 1998, 11th IV 1997

last qualifier: Daniel Hauptman 57th III 2010

Team: 7th III ’07, 11th III ’06, 12th III ’04, 13th II ’03, 17th II ’05

 

Redwood Empires Top 10 finishers in this division

1st*      Ryan Mack, Ukiah                   1998

9th       Reesey Byers, Santa Rosa        2009

 

2nd*    Petaluma          2007

5th       Petaluma          2006

8th       Montgomery     1992

10th*   Ukiah               2001

————————————————————————————————————

Division III

Last rankings had the Piner team 4th in State and Luna 5th individual.

 

Piner

Luis Luna 12, Jaime Silva 11, Efren Reyes 10, Jason Saler 12, Matt Mulligan 11, Zekaryas Mebrahtu 12, Epi Nunez 12

best finish: Luis Luna, 6th III ’10, 11th ’09, 73rd ’08

last qualifier: Team, lead by Luis Luna, 15th III ’10

 

Sonoma Valley

Alex Conner, 12

best & last qualifier: John Litzenberg, 29th II 1987, now Sonoma coach

Redwood Empires Top 10 finishers in this division

1st*      Celedonio Rodriquez, Elsie Allen 1998, 11th ’97

4th       Nate Kabanuck, Casa Grande 1999, 29th ’97

6th       Ryan Mack, Ukiah                   1996, 19th ’97

6th       Luis Luna, Piner                     2010, 11th ’09

 

3rd       Petaluma          2008

5th       Ukiah               1997

5th       Petaluma          2009

7th       Maria Carrillo   2007

7th       Petaluma          2010

————————————————————————————————————

Division IV

Last rankings had Taylor as 8th individual in the State.

 

Cardinal Newman

Alexi Taylor 12 , Jack Bowlby 11, Charlie King11, Steve Adams 9, Tommy Cline 11, Paul Matli 12, Matt Kitchen 10

best finish:

Brian King, 6th IV 2009, 32nd 2008

Brent Shaw, 6th IV 1998, 45th 1997

last qualifier: Alexi Taylor 14th IV 2010

Team 12th IV 2003, 21st IV ’02

 

Redwood Empires Top 10 finishers in this division

4th       Mike Perez, Lower Lake                      2005

6th       Brent Shaw, Cardinal Newman             1998, 45th ’97

6th       Brian King, Cardinal Newman  2009, 32nd ’08

8th       J.K. Withers, Cardinal Newman           2003

 

12th     Cardinal Newman         2003

————————————————————————————————————

Division V

 

Cloverdale

Joe Carrillo, 12, schools first state qualifier

 

Sonoma Academy

Jax Reiff, 11, Patrick Loftus 10, Aaron Rotman 12, Jacob Gaynor 11, Austin Orr 11, Graham Johnson, Morgan Kinunen 11

best & only qualifier: Jax Reiff, 59th V ’10

 

Redwood Empires Top 10 finishers in this division

2nd      Brian Cole, St. Helena              2006

 

12th     Santa Rosa Christian 2004 & 2005

 

* also placed in a lower division