Video of Men’s Elite Race

2012 Heart and Sole Festival of Miles
Presented by Blood Centers of the Pacific
Santa Rosa Junior College, CA

Men Mile Run Elite
1 Coe, Michael Bay Area Track Club 4:01.74
2 Sees, Jon Sra Elite 4:02.99
3 Hesch, Christian Nike Run LA 4:05.66
4 Hacker, Colin Nike Run LA 4:06.95
5 Withers, JK 4:07.67
6 Byers, Reesey 4:08.50
7 Ricardi, John Club North West 4:10.79
8 Luna, Luis 4:12.22, = 1600m at 4:10.76
9 Barnicle, Chris New Balance 4:12.92
10 Gadayan, Francis Bay Area Track Club 4:33.99

Fastest ever in Sonoma County 4:00.4 Jaime Harris, Fresno State TC at SRJC 5/7/94

1,600 meters All-Time HS
4:09.91 Mike Perez, Lower Lake #1 2006
4:10.76* Luis Luna, Piner #1 2012
4:10.84+ J.K. Withers, Cardinal Newman #1 2004
4:11.74 Brian Cole, St. Helena #1 2007
4:11.83 Reesey Byers, Santa Rosa #1 2010
4:13.66* Dave Royal, Petaluma #1 1979
4:13.67 Jordan Kinley, Maria Carrillo #1 2002
4:13.81 Ryan Mack, Ukiah #1 1998
4:13.85 Steve Guerrini, Santa Rosa #2 1991
4:14.27 Sterling Lockert, Petaluma #2 2009

Mile All-Time Empire
3:58.44+ Dan Aldridge, Athletics West (Petaluma ’75, SRJC ’77) at Eugene, OR 5/81
4:03.24i J.K. Withers, Oregon (Cardinal Newman ’04) at Seattle, WA, 2/14/09
4:04.04+ Dan Held, (Santa Rosa H.S. ’90) at Pat Ryan Inv. SRJC 4/29/95
4:06.57i Hugh Dowdy, Colorado (Petaluma ’10) at MPSF Indoor, Seattle, WA 2/25/12
4:08.50 Reesey Byers, Unat. (Santa Rosa HS ’10) at SRJC 5/20/12
4:11.37c Mike Perez, Lower Lake, 4/22/06, 4/8 (4:14.47y) Arcadia
4:12.22 Luis Luna, Unat, (Piner ’12) at SRJC 5/20/12
4:12.64+ Jerry Siebert, ? (Willits ’56) in 1960
4:13.14+ Tim Stone, Chico (Lower Lake’71)
4:14.42i Steve Laurie, Davis (Maria Carrillo’99) at United Heritage in Boise, Id. 2/7/04

Event 13 Women Mile Run Elite
1 Larson, Jane 4:47.52
2 Paaso, Kris New Balace Silic 4:51.71
3 Gregg, Kaitlin New Balace Silic 4:52.76
4 Boyden, Sarah 4:56.78
5 Rolland, Megan Oiselle Racing 4:56.98
6 Baker, Alice 5:01.46
7 Campbell, Nicole West Valley Trac 5:05.89

Event 1 Girls Mile Run Youth #1
1 Cortez, Erin 7:28.94
2 Johnson, Nataleigh 7:55.46
3 Tah-Pech, Maria 8:15.33
4 Joseph, Lael 8:17.89
5 Gonsalves, Cesaria 8:21.11

Event 2 Girls Mile Run Youth #2
1 Becket, Madison 6:51.80
2 Hoehne-Diana, Juliana 7:13.48
3 Anderson, Bailey 7:17.56
4 White, Amanda 7:23.97
5 Blake, Emily 7:25.74
6 Murray, Jordan 7:33.28

Event 3 Boys Mile Run Youth #1
1 Fynan, Benjamin 6:30.87
2 Adamu, Rasheed 6:51.42
3 Adamu, Razak 8:08.93
4 Joseph, Adam 11:12.43

Event 4 Boys Mile Run Youth #2
1 Nathanson, Chad 5:08.69
2 Franceschi, Ean 5:10.18
3 Blake, Jackson 5:34.53

Event 5 Women Mile Run Open
1 Hirshfield, Leslie 6:45.35
2 Manspeaker, Lily 7:02.53
3 Gaab, Kelly 7:41.72
4 McCormick, Jill 7:59.41
5 White, Laura 7:59.43
6 Rothfeld, Marika 8:10.57
7 Nathanson, Natalia 8:12.52

Event 6 Men Mile Run Open #1
1 Koch, Nate 5:09.69
2 Pile, Sky 5:26.54
3 Sanders, Mike 5:27.88
4 Parker, Ryan 6:22.85
5 Mates, Ryan 6:26.24

Event 7 Men Mile Run Open #2
1 Coover, Paul 4:34.59
2 Brew, Michael 4:37.25
3 Wortman, Mike 4:47.61
4 McCormick, Gerald 4:48.87
5 Neuroth, Justin 4:58.95
6 Tsai, Alan 5:08.31

Event 8 Men Mile Run Master #1
1 Brusher, Bill 6:06.31
2 Nathanson, Craig 6:39.11
3 Joseph, Matt 7:02.82
4 Munson, Michael 8:13.02

Event 9 Women Mile Run Seeded
1 Downey, Stephanie 5:16.47
2 Kelly, Felice 5:17.89
3 Visser, Magdalena 5:19.04
4 Thomas, Nancy 5:29.13
5 Segesta, Suzanne 5:32.42
6 Joseph, Carrie 5:47.78
7 Rogers, Kelly 6:23.85

Event 10 Men Mile Run Seeded Masters
1 Hallpern, Jaime 4:45.60
2 Agar, Stephen 4:48.47
3 Wehrheim, Joe 4:57.37
4 Kissin, Roy 5:04.10
5 Howard, Andy 5:08.34
6 Aldridge, Danny 5:12.31
7 Murdoch, Doug 5:19.81
8 Bronstein, David 5:20.85
9 Hayden, Jonathan 5:30.44

Event 11 Girls Mile Run Seeded Youth
1 White, Delaney 5:41.97

Event 12 Boys Mile Run Seeded Youth
1 Ahnberg, Jonathan 4:44.94
2 Morrison, Alex 4:44.97
3 Milender, John 4:58.07
4 Mazzanti, Luca 5:06.31