Sonoma County League
El Molino, Sonoma Valley at Piner at Sonoma
Analy at Healdsburg
Elsie Allen at Petaluma
Coastal Mountain Conference
FT. BRAGG, LOWER LAKE, CLOVERDALE at WILLITS
ST HELENA, MIDDLETOWN, KELSEYVILLE at CLEAR LAKE, Not reported yet
Calistoga, Upper Lake, RVC, SONOMA ACADEMY at Spring Lake, Meet will be thursday

Sonoma Valley’s 2.75 mile Maxwell Farms Regional Park course in Sonoma, since 2008


Photos by Thomas Benjamin

Boys
Course Record 13:53 Alex Conner, 6th State III, Sonoma 2011, next 14:09 Ryan Douglas, Petaluma 2012

Boys-Start_sss7000gng_4
Boys-Finish-1st_sss7000gng_10
Boys-Finish-2nd_sss7000gng_16
Boys-Finish-3rd_sss7000gng_20

SCL Sonoma Piner El Molino 10 28 15 Boys' Results

Girls
Course Record 16:14 Nicole Lane, 7th State IV, El Molino 2011, next 16:54, Ashley Moffett, NCS II Champion, Casa Grande 2010

Girls-Start_sss7000gng_25
Girls-Fin-1st_sss7000gng_36
Girls-Finish-2nd_sss7000gng_43
Girls-Finish-3rd_sss7000gng_48

SCL Sonoma Piner El Molino 10 28 15 Girls' Results

Healdsburg’s 2.95 mile Hoot Owl Creek Vineyard course in Healdsburg, since 1997

Photos
More Photos

Boys
Healdsburg 15, Analy 49

Course Record 15:43 Ruben Mora-Roman, 4th NCS III, Analy 2002, next 15:50 Tim Quiroga, Healdsburg 2004

Dante Godinez (H) 16:25,
Eddie Mondragon (H) 17:16,
Luis Quezadas (H) 17:27,
Eli Kroger (H) 17:36,
Andrew Magdaleno (H) 17:37,
Johnny Ramirez (H) 17:55,
Zane Kufer (A) 18:11,
Diego Garcia (H) 18:13,
Dominic Restivo (A) 18:30,
Jacob Smith (A) 19:20.

Girls
Analy 22, Healdsburg 37

Course Record 17:13 Sarah Sumpter, State Champion IV, Healdsburg 2007, next 17:43 Kelly Rogers, Healdsburg 1999

Emma Douch (A) 18:47,
Gabby Peterson (H) 19:31,
Grace Mosa (A) 21:20,
Natalie Bozeman (H) 21:21,
Maya Campbell-Voss (A) 21:58,
Tara Grismer (A) 22:10,
Aquielle Nelson (A) 22:25,
Natalya Quiroz (H) 22:41,
Katie George (A) 23:15,
Kimberly Juarez (A) 23:58.

PDF results

Petaluma’s 3.1 (5025m) mile Helen Putnam Park course in Petaluma, since 1990,


(different from St. Vincents Helen Putnam course)

Top 10 List

Boys
Pet 15, Elsie Allen 50

Course Record 16:48 Hugh Dowdy, Petaluma 2009, next 17:07 Sterling Lockert, 8th State III, Petaluma 2007

JACK DUNBAR. PET. 18.45
WILL DUNBAR. PET. 18.45
EDDEN YASHAR. PET. 19.12
CONNOR EFSTATHIU. PET. 19.16
COLTEN RONSHAUSEN. PET. 19.43
DANNY MARZO. PET. 19.50
BROCK ALBEE. PET. 19.53
PJ LYNCH. PET. 19.59
MICHAEL PICHARDO. PET. 21.14
JAY JOLIN. PET. 21.15
NATHAN TURNER. PET. 23.06
TRYGVE JAMES. PET. 24.09
AJ SHAHEEN. PET. 24.10
GABRIEL HUATO. EA. 24.26
GRADY MOOSMAN. EA. 24.28
GABE SARABIA. PET. 24.45
GRIFFIN EPSTEIN. PET. 26.45
MATTHEW MCGILL. PET. 28.11
EFRIN NOLASCO. EA. 28.42
ANDRE DONIS. EA. 30.0

Girls
PET 15, ELSIE ALLEN INC

Course Record 19:40 Jacque Taylor, State Division II Champion, Casa Grande 2008, next 20:49 Isabel Andrade, Petaluma same race

ALISON ROPER. PET. 25.51
MARINA ARMSTRONG. PET. 27.16
LILA SINGH. PET. 27.20
ANASTASIA RODRIGUEZ. PET. 27.24
SIENA LAMBERT. PET. 28.12
HALEY HOLBERTON. PET. 29.06
EMILY CASTANEDA. EA. 29.14
NORA LINDSAY. PET. 30.02
CLARA CUEVAS. EA. 30.53
EMMA DUIVEN. PET. 31.20
NICOLE EFSTATHIU. PET. 31.24
STEPHANIE REYES. EA. 32.37

Willit’s 2.87 mile Brooktrails Parcourse in Willits, since 1990


Top 10 List

Boys
Fort Bragg: 15, Willits: Inc.
Cloverdale: 15, Lower Lake: Inc.

Course Record 14:59 Kenny Smith, 2nd NCS IV, Willits 2007, next 15:02 Mike Perez, 4th State IV, Lower Lake 2005

Top 5:
1 Luc Lamblot FB 17:54
2 Elias Lehnhardt FB 18:04
3 Chase Waddington FB 18:44
4 Matthew Matson FB 18:52
5 Nick Rilea C 18:59

Girls
Fort Bragg: 19, Willits 44
Cloverdale: 19, Lower Lake 36

Course Record 18:02 Tammy Hunt, Middletown 1997, next 18:23 Katy Lee, 7th State V, Sonoma Academy 2009

Top 5:
1 Amelia Wirt FB 19:32, 9th All-Time, old school best 20:00 Alex Sciocchetti 2010
2 Morgan Riley W 20:29
3 Kate Edwards C 21:22
4 Haley Hutchinson FB 21:26
5 Natalie Baumgartner FB 21:45

JV Boys: Winner Nathan Fontanilla FB 19:18

At CLEAR LAKE