Since this is a high school running site Rylee Bowen got the big headline, see here, for winning her National Steeple event but sisters Kate and Taylin turned in a hat trick for the family winning their divisions as well.

Kate won the 3000 Meter Run 13-14 Division in 10:37.63.
Taylin won the 1500 Meter Run 8 & Under Division in 5:43.49.

Kate’s time, who will not be in High School until the 2016/17 school year, is already better than all but 17 Empire HSer’s have ever done.

Taylin’s time is, I believe, only 21.68 seconds off the world record of 5:21.81 for her age.

3000m
9:21.99 Julia Stamps, Santa Rosa 1995
9:30.19 Sara Bei, Montgomery 2001
9:49.61 Rylee Bowen, Sonoma Academy 2015
9:52.24+ Sherri Minkler, Analy 1985
9:58. Trina Cox, Santa Rosa 1996
9:59.76 Jacque Taylor, Casa Grande 2008
10:07.24+ Lori Shanoff, Petaluma 1981
10:10.19 Phyliss Blanchard, Rancho Cotate 2003
10:10.44+ Dana Flint, Ukiah 1981
10:13.36 Nicole Lane, El Molino 2012 Stanford
10:20.64+ Jeanise Eisenman, Calistoga 1987
10:26.30 Lauren Kraus, Maria Carrillo 2011
10:26.72 Jenny Aldridge, Maria Carrillo 1999
10:29.79 Kelly Rogers, Healdsburg 2001
10:31.00 Amy Robinson, Maria Carrillo 2002
10:35.89 Delaney White, Santa Rosa 2014 Stanford
10:36.57 Kim Conley, Montgomery 2003
10:37.63 Kate’s time
10:40.45 Sarah Bashel, Montgomery 1999
10:42.24+ Ann Bettucci, Petaluma 1981

Complete Results
2015 USA Youth Outdoor Track & Field Champion
Benedictine University – Lisle, IL

3000 Meter Run 13-14 Division Girls
1 Bowen, Kate 01 unattached 10:37.63
2 Larsen, Andrine 02 unattached 10:39.01
3 Paez, Olivia 01 So Cal Roadrunners 10:39.95
4 Cohen, Lily 02 Chelsea Greyhounds 10:42.24
5 Vicens, Camila 02 Track Housto 10:49.91
6 Raclawski, Mary 01 Elgin Sharks 10:53.60
7 Duran, Victoria 02 El Paso Spee 10:54.35
8 Mayhew, Alyssa 01 Wolf Pack 11:04.00
9 Zehfuss, Faith 01 Windy City Hammers 11:17.92
10 Schrader, Isabella 01 Cougar Track Club 11:18.69
11 Boyer, Jordyn 01 Calumet Regi 11:37.22
12 Perez, Guadalupe 01 So Cal Roadrunners 11:40.53
13 Sibold, Allison 01 Wellesley Yo 11:43.71
14 Wigdahl, Brooke 01 West Omaha T 11:44.74
15 Reeves, Allyssa 01 unattached 11:48.66
16 Leonard, Chloe 02 Wolf Pack 11:48.91
17 Morales, Anahi 01 El Paso Spee 11:59.68
18 Hupp, Emma 02 Kenosha Phlyerz 12:20.11
19 Villalobos, Priscilla 01 El Paso Spee 12:29.27

1500 Meter Run 8 & Under Division Girls
1 Bowen, Taylin 07 unattached 5:43.49
2 Sauls, Tamani 08 Los Angeles 5:46.98
3 Palmer, Mariah 07 Waukegan Invaders 5:49.15
4 Bravo, Isabella 07 Corona Panth 5:53.22
5 Wyatt, Kailah 08 Eastside Ste 6:00.90
6 Davis, Aleyah 07 Los Angeles 6:07.84
7 Barber, Kate 08 Jenks Americ 6:14.85
8 Woolever, Waverly 07 Fishers Fire 6:18.24
9 Hawkins, Lani 08 Mercury San 6:36.89
10 Moise, Charlotte 07 Body in Trai 6:41.05